2016 Looney Leprechaun 5K Results

March 12, 2016


5K Results



Place Time Pace Bib# Name/City Age Division Div. Pl. Sex Sex Pl.
1 21:43.8 6:59.7 219 Fitchett David 50 50 – 59 M – M 1
2 22:20.0 7:11.3 26 Taylor Stuart 43 40 – 49 M 1 M 2
3 22:41.4 7:18.2 9 Nolan Gary 47 40 – 49 M 2 M 3
4 22:50.1 7:21.0 70 Donadio Patrick 46 40 – 49 M 3 M 4
5 22:57.1 7:23.3 221 Everett Todd 40 40 – 49 M 4 M 5
6 23:11.9 7:28.0 67 Goodwin Kristi 33 30 – 39 F – F 1
7 23:30.8 7:34.1 92 Whalen Michael 55 50 – 59 M 1 M 6
8 23:58.5 7:43.0 2 Beck John 40 40 – 49 M 5 M 7
9 24:10.9 7:47.0 50 Cickay Steve 61 60 – 69 M 1 M 8
10 24:15.6 7:48.5 82 Dustman Chrisa 40 40 – 49 F 1 F 2
11 24:31.8 7:53.7 83 Beletsky Igor 33 30 – 39 M 1 M 9
12 24:41.3 7:56.8 66 Goodwin Patrick 34 30 – 39 M 2 M 10
13 24:58.9 8:02.4 167 Murphy Grace 16 19 and under F 1 F 3
14 24:59.9 8:02.8 168 Medel Vincente 17 19 and under M 1 M 11
15 25:05.9 8:04.7 183 Pott Baker 9 19 and under M 2 M 12
16 25:07.9 8:05.3 77 Manley Bill 54 50 – 59 M 2 M 13
17 25:17.5 8:08.4 4 Hurst Aimee 35 30 – 39 F 1 F 4
18 25:34.6 8:14.0 145 Gross Josh 12 19 and under M 3 M 14
19 25:56.3 8:20.9 196 Swartz Jackson 12 19 and under M 4 M 15
20 26:08.4 8:24.8 144 Gross Michael 48 40 – 49 M 6 M 16
21 26:10.5 8:25.5 146 Gross Aaron 9 19 and under M 5 M 17
22 26:45.8 8:36.9 39 Beard Nathan 36 30 – 39 M 3 M 18
23 26:46.9 8:37.2 216 Oliveri Michael 30 30 – 39 M 4 M 19
24 26:48.1 8:37.6 181 Irizarry George 25 20 – 29 M 1 M 20
25 26:55.0 8:39.8 119 McNamee Hope 19 19 and under F 2 F 5
26 27:07.8 8:43.9 63 Harnishfeger Renee 49 40 – 49 F 2 F 6
27 27:11.0 8:45.0 3 Lucania Christopher 38 30 – 39 M 5 M 21
28 27:17.0 8:46.9 103 Hornyak George 31 30 – 39 M 6 M 22
29 27:20.9 8:48.2 45 DeJohn Megan 33 30 – 39 F 2 F 7
30 27:25.5 8:49.6 16 Pickup Paul 50 50 – 59 M 3 M 23
31 27:32.5 8:51.9 41 Antenucci Elizabeth 50 50 – 59 F 1 F 8
32 27:43.6 8:55.5 212 Nishitani Brian 56 50 – 59 M 4 M 24
33 27:51.5 8:58.0 52 Pereira Tony 48 40 – 49 M 8 M 25
34 27:52.5 8:58.3 218 Stanzeski John 20 20 – 29 M 1 M 26
35 27:59.6 9:00.6 5 Melnick Ashley 24 20 – 29 F 1 F 9
36 28:07.6 9:03.2 112 Kruger Nathaniel 17 19 and under M 6 M 27
37 28:07.9 9:03.3 44 Hammon Joel 37 30 – 39 M 7 M 28
38 28:13.5 9:05.1 178 Whalen Julianna 18 19 and under F 3 F 10
39 28:29.0 9:10.1 120 Owens Keith 40 40 – 49 M 9 M 29
40 28:37.1 9:12.7 46 Brown Ryan 31 30 – 39 M 8 M 30
41 28:42.3 9:14.4 37 Heilman Jaclyn 25 20 – 29 F 2 F 11
42 28:48.0 9:16.2 213 Murphy Celeste 33 30 – 39 F 3 F 12
43 28:58.8 9:19.7 172 Joniak Carolyn 46 40 – 49 F 3 F 13
44 29:08.5 9:22.8 51 McKay Rosemarie 46 40 – 49 F 4 F 14
45 29:39.0 9:32.6 99 Weinberg Brandon 42 40 – 49 M 10 M 31
46 29:43.5 9:34.1 205 Ziesel-Frick Vicki 52 50 – 59 F 2 F 15
47 30:20.4 9:45.9 97 Dekis Chelsea 31 30 – 39 F 4 F 16
48 30:42.6 9:53.1 75 Bloom Jenna 34 30 – 39 F 5 F 17
49 30:58.0 9:58.1 28 Abdul-Fattah Samirah 58 50 – 59 F 3 F 18
50 31:42.8 10:12.5 38 Beard Rachel 35 30 – 39 F 6 F 19
51 31:45.4 10:13.3 48 Crane Mike 45 40 – 49 M 11 M 32
52 31:48.5 10:14.3 19 Davis Neal 38 30 – 39 M 9 M 33
53 32:00.3 10:18.1 74 Bloom Jason 35 30 – 39 M 10 M 34
54 32:34.5 10:29.1 180 Boyle Andrea 22 20 – 29 F 3 F 20
55 32:37.4 10:30.0 118 Necowitz Larry 49 40 – 49 M 12 M 35
56 32:43.6 10:32.1 96 Copeland Katina 40 40 – 49 F 5 F 21
57 33:01.5 10:37.8 24 Chambliss Cheryl 50 50 – 59 F 4 F 22
58 33:18.5 10:43.3 40 Manley Denise 45 40 – 49 F 6 F 23
59 33:28.3 10:46.4 93 Whalen Jodi 48 40 – 49 F 7 F 24
60 34:14.8 11:01.4 214 Avery David 30 30 – 39 M 11 M 36
61 34:18.8 11:02.7 141 Kouchi Takeshi 47 40 – 49 M 13 M 37
62 34:22.6 11:03.9 20 Davis Nicole 17 19 and under F 4 F 25
63 34:42.8 11:10.4 91 Jones Jennifer 33 30 – 39 F 7 F 26
64 34:59.8 11:15.9 193 Monteiro Alisa 47 40 – 49 F 8 F 27
65 35:40.3 11:28.9 217 Stanzeski Megan 20 20 – 29 F 4 F 28
66 36:47.3 11:50.5 184 Halstrick Ellie 10 19 and under F 5 F 29
67 36:59.8 11:54.5 6 McWilliams Kate 26 20 – 29 F 5 F 30
68 37:01.3 11:55.0 68 Hermann Christina 24 20 – 29 F 6 F 31
69 37:01.6 11:55.1 69 Pallotti Jason 28 20 – 29 M 2 M 38
70 37:09.3 11:57.6 159 Darnell Andrea 29 20 – 29 F 7 F 32
71 37:09.6 11:57.6 162 Boorman Katherine 29 20 – 29 F 8 F 33
72 37:19.8 12:00.9 185 Halstrick Charlie 8 19 and under M 7 M 39
73 37:25.3 12:02.7 186 Halstrick Richard 62 60 – 69 M 2 M 40
74 37:35.6 12:06.0 65 Harnishfeger Ryan 11 19 and under M 8 M 41
75 38:42.3 12:27.5 136 Nicolo Lori 46 40 – 49 F 9 F 34
76 38:43.0 12:27.7 135 Jacoby David 49 40 – 49 M 14 M 42
77 39:12.8 12:37.3 122 Mullen Kelly 16 19 and under F 6 F 35
78 39:34.3 12:44.2 121 Crews Liz 19 19 and under F 7 F 36
79 39:36.3 12:44.9 153 Pritko Kristina 37 30 – 39 F 8 F 37
80 40:30.1 13:02.2 138 Rinschler Claudia 55 50 – 59 F 5 F 38
81 41:32.6 13:22.3 43 Foerst Keith 32 30 – 39 M 12 M 43
82 41:51.6 13:28.4 100 Plummer Jen 26 20 – 29 F 9 F 39
83 41:53.1 13:28.9 98 Gillespie Denise 30 30 – 39 F 9 F 40
84 41:54.5 13:29.3 88 Huber Alexis 8 19 and under F 8 F 41
85 42:00.6 13:31.3 84 Mannino Gina 39 30 – 39 F 10 F 42
86 42:57.0 13:49.5 10 McWilliams Melissa 24 20 – 29 F 10 F 43
87 44:54.0 14:27.1 86 Fetterolf Aiden 11 19 and under M 9 M 44
88 44:54.1 14:27.2 87 Fetterolf Travis 38 30 – 39 M 13 M 45
89 45:19.0 14:35.2 85 Fetterolf Avery 8 19 and under F 9 F 44
90 45:41.3 14:42.4 105 King Sarah 37 30 – 39 F 11 F 45
91 45:53.8 14:46.4 42 Foerst Kimberly 31 30 – 39 F 12 F 46

Division Results

Male


Place Time Pace Bib# Name/City Age
1 21:43.8 6:59.7 219 Fitchett David 50
2 22:20.0 7:11.3 26 Taylor Stuart 43
3 22:41.4 7:18.2 9 Nolan Gary 47
4 22:50.1 7:21.0 70 Donadio Patrick 46
5 22:57.1 7:23.3 221 Everett Todd 40
6 23:30.8 7:34.1 92 Whalen Michael 55
7 23:58.5 7:43.0 2 Beck John 40
8 24:10.9 7:47.0 50 Cickay Steve 61
9 24:31.8 7:53.7 83 Beletsky Igor 33
10 24:41.3 7:56.8 66 Goodwin Patrick 34
11 24:59.9 8:02.8 168 Medel Vincente 17
12 25:05.9 8:04.7 183 Pott Baker 9
13 25:07.9 8:05.3 77 Manley Bill 54
14 25:34.6 8:14.0 145 Gross Josh 12
15 25:56.3 8:20.9 196 Swartz Jackson 12
16 26:08.4 8:24.8 144 Gross Michael 48
17 26:10.5 8:25.5 146 Gross Aaron 9
18 26:45.8 8:36.9 39 Beard Nathan 36
19 26:46.9 8:37.2 216 Oliveri Michael 30
20 26:48.1 8:37.6 181 Irizarry George 25
21 27:11.0 8:45.0 3 Lucania Christopher 38
22 27:17.0 8:46.9 103 Hornyak George 31
23 27:25.5 8:49.6 16 Pickup Paul 50
24 27:43.6 8:55.5 212 Nishitani Brian 56
25 27:51.5 8:58.0 52 Pereira Tony 48
26 27:52.5 8:58.3 218 Stanzeski John 20
27 28:07.6 9:03.2 112 Kruger Nathaniel 17
28 28:07.9 9:03.3 44 Hammon Joel 37
29 28:29.0 9:10.1 120 Owens Keith 40
30 28:37.1 9:12.7 46 Brown Ryan 31
31 29:39.0 9:32.6 99 Weinberg Brandon 42
32 31:45.4 10:13.3 48 Crane Mike 45
33 31:48.5 10:14.3 19 Davis Neal 38
34 32:00.3 10:18.1 74 Bloom Jason 35
35 32:37.4 10:30.0 118 Necowitz Larry 49
36 34:14.8 11:01.4 214 Avery David 30
37 34:18.8 11:02.7 141 Kouchi Takeshi 47
38 37:01.6 11:55.1 69 Pallotti Jason 28
39 37:19.8 12:00.9 185 Halstrick Charlie 8
40 37:25.3 12:02.7 186 Halstrick Richard 62
41 37:35.6 12:06.0 65 Harnishfeger Ryan 11
42 38:43.0 12:27.7 135 Jacoby David 49
43 41:32.6 13:22.3 43 Foerst Keith 32
44 44:54.0 14:27.1 86 Fetterolf Aiden 11
45 44:54.1 14:27.2 87 Fetterolf Travis 38

Female


Place Time Pace Bib# Name/City Age
1 23:11.9 7:28.0 67 Goodwin Kristi 33
2 24:15.6 7:48.5 82 Dustman Chrisa 40
3 24:58.9 8:02.4 167 Murphy Grace 16
4 25:17.5 8:08.4 4 Hurst Aimee 35
5 26:55.0 8:39.8 119 McNamee Hope 19
6 27:07.8 8:43.9 63 Harnishfeger Renee 49
7 27:20.9 8:48.2 45 DeJohn Megan 33
8 27:32.5 8:51.9 41 Antenucci Elizabeth 50
9 27:59.6 9:00.6 5 Melnick Ashley 24
10 28:13.5 9:05.1 178 Whalen Julianna 18
11 28:42.3 9:14.4 37 Heilman Jaclyn 25
12 28:48.0 9:16.2 213 Murphy Celeste 33
13 28:58.8 9:19.7 172 Joniak Carolyn 46
14 29:08.5 9:22.8 51 McKay Rosemarie 46
15 29:43.5 9:34.1 205 Ziesel-Frick Vicki 52
16 30:20.4 9:45.9 97 Dekis Chelsea 31
17 30:42.6 9:53.1 75 Bloom Jenna 34
18 30:58.0 9:58.1 28 Abdul-Fattah Samirah 58
19 31:42.8 10:12.5 38 Beard Rachel 35
20 32:34.5 10:29.1 180 Boyle Andrea 22
21 32:43.6 10:32.1 96 Copeland Katina 40
22 33:01.5 10:37.8 24 Chambliss Cheryl 50
23 33:18.5 10:43.3 40 Manley Denise 45
24 33:28.3 10:46.4 93 Whalen Jodi 48
25 34:22.6 11:03.9 20 Davis Nicole 17
26 34:42.8 11:10.4 91 Jones Jennifer 33
27 34:59.8 11:15.9 193 Monteiro Alisa 47
28 35:40.3 11:28.9 217 Stanzeski Megan 20
29 36:47.3 11:50.5 184 Halstrick Ellie 10
30 36:59.8 11:54.5 6 McWilliams Kate 26
31 37:01.3 11:55.0 68 Hermann Christina 24
32 37:09.3 11:57.6 159 Darnell Andrea 29
33 37:09.6 11:57.6 162 Boorman Katherine 29
34 38:42.3 12:27.5 136 Nicolo Lori 46
35 39:12.8 12:37.3 122 Mullen Kelly 16
36 39:34.3 12:44.2 121 Crews Liz 19
37 39:36.3 12:44.9 153 Pritko Kristina 37
38 40:30.1 13:02.2 138 Rinschler Claudia 55
39 41:51.6 13:28.4 100 Plummer Jen 26
40 41:53.1 13:28.9 98 Gillespie Denise 30
41 41:54.5 13:29.3 88 Huber Alexis 8
42 42:00.6 13:31.3 84 Mannino Gina 39
43 42:57.0 13:49.5 10 McWilliams Melissa 24
44 45:19.0 14:35.2 85 Fetterolf Avery 8
45 45:41.3 14:42.4 105 King Sarah 37
46 45:53.8 14:46.4 42 Foerst Kimberly 31

Division: 20 – 29 F


Place Time Pace Bib# Name/City Age
1 27:59.6 9:00.6 5 Melnick Ashley 24
2 28:42.3 9:14.4 37 Heilman Jaclyn 25
3 32:34.5 10:29.1 180 Boyle Andrea 22
4 35:40.3 11:28.9 217 Stanzeski Megan 20
5 36:59.8 11:54.5 6 McWilliams Kate 26
6 37:01.3 11:55.0 68 Hermann Christina 24
7 37:09.3 11:57.6 159 Darnell Andrea 29
8 37:09.6 11:57.6 162 Boorman Katherine 29
9 41:51.6 13:28.4 100 Plummer Jen 26
10 42:57.0 13:49.5 10 McWilliams Melissa 24

Division: 20 – 29 M


Place Time Pace Bib# Name/City Age
1 26:48.1 8:37.6 181 Irizarry George 25
2 27:52.5 8:58.3 218 Stanzeski John 20
3 37:01.6 11:55.1 69 Pallotti Jason 28

Division: 30 – 39 F


Place Time Pace Bib# Name/City Age
1 25:17.5 8:08.4 4 Hurst Aimee 35
2 27:20.9 8:48.2 45 DeJohn Megan 33
3 28:48.0 9:16.2 213 Murphy Celeste 33
4 30:20.4 9:45.9 97 Dekis Chelsea 31
5 30:42.6 9:53.1 75 Bloom Jenna 34
6 31:42.8 10:12.5 38 Beard Rachel 35
7 34:42.8 11:10.4 91 Jones Jennifer 33
8 39:36.3 12:44.9 153 Pritko Kristina 37
9 41:53.1 13:28.9 98 Gillespie Denise 30
10 42:00.6 13:31.3 84 Mannino Gina 39
11 45:41.3 14:42.4 105 King Sarah 37
12 45:53.8 14:46.4 42 Foerst Kimberly 31

Division: 30 – 39 M


Place Time Pace Bib# Name/City Age
1 24:31.8 7:53.7 83 Beletsky Igor 33
2 24:41.3 7:56.8 66 Goodwin Patrick 34
3 26:45.8 8:36.9 39 Beard Nathan 36
4 26:46.9 8:37.2 216 Oliveri Michael 30
5 27:11.0 8:45.0 3 Lucania Christopher 38
6 27:17.0 8:46.9 103 Hornyak George 31
7 28:07.9 9:03.3 44 Hammon Joel 37
8 28:37.1 9:12.7 46 Brown Ryan 31
9 31:48.5 10:14.3 19 Davis Neal 38
10 32:00.3 10:18.1 74 Bloom Jason 35
11 34:14.8 11:01.4 214 Avery David 30
12 41:32.6 13:22.3 43 Foerst Keith 32
13 44:54.1 14:27.2 87 Fetterolf Travis 38

Division: 40 – 49 F


Place Time Pace Bib# Name/City Age
1 24:15.6 7:48.5 82 Dustman Chrisa 40
2 27:07.8 8:43.9 63 Harnishfeger Renee 49
3 28:58.8 9:19.7 172 Joniak Carolyn 46
4 29:08.5 9:22.8 51 McKay Rosemarie 46
5 32:43.6 10:32.1 96 Copeland Katina 40
6 33:18.5 10:43.3 40 Manley Denise 45
7 33:28.3 10:46.4 93 Whalen Jodi 48
8 34:59.8 11:15.9 193 Monteiro Alisa 47
9 38:42.3 12:27.5 136 Nicolo Lori 46

Division: 40 – 49 M


Place Time Pace Bib# Name/City Age
1 22:20.0 7:11.3 26 Taylor Stuart 43
2 22:41.4 7:18.2 9 Nolan Gary 47
3 22:50.1 7:21.0 70 Donadio Patrick 46
4 22:57.1 7:23.3 221 Everett Todd 40
5 23:58.5 7:43.0 2 Beck John 40
6 26:08.4 8:24.8 144 Gross Michael 48
7 26:48.1 8:37.6 182 Pott Roland 43
8 27:51.5 8:58.0 52 Pereira Tony 48
9 28:29.0 9:10.1 120 Owens Keith 40
10 29:39.0 9:32.6 99 Weinberg Brandon 42
11 31:45.4 10:13.3 48 Crane Mike 45
12 32:37.4 10:30.0 118 Necowitz Larry 49
13 34:18.8 11:02.7 141 Kouchi Takeshi 47
14 38:43.0 12:27.7 135 Jacoby David 49

Division: 50 – 59 F


Place Time Pace Bib# Name/City Age
1 27:32.5 8:51.9 41 Antenucci Elizabeth 50
2 29:43.5 9:34.1 205 Ziesel-Frick Vicki 52
3 30:58.0 9:58.1 28 Abdul-Fattah Samirah 58
4 33:01.5 10:37.8 24 Chambliss Cheryl 50
5 40:30.1 13:02.2 138 Rinschler Claudia 55

Division: 50 – 59 M


Place Time Pace Bib# Name/City Age
1 23:30.8 7:34.1 92 Whalen Michael 55
2 25:07.9 8:05.3 77 Manley Bill 54
3 27:25.5 8:49.6 16 Pickup Paul 50
4 27:43.6 8:55.5 212 Nishitani Brian 56

Division: 60 – 69 M


Place Time Pace Bib# Name/City Age
1 24:10.9 7:47.0 50 Cickay Steve 61
2 37:25.3 12:02.7 186 Halstrick Richard 62

Division: 19 and under F


Place Time Pace Bib# Name/City Age
1 24:58.9 8:02.4 167 Murphy Grace 16
2 26:55.0 8:39.8 119 McNamee Hope 19
3 28:13.5 9:05.1 178 Whalen Julianna 18
4 34:22.6 11:03.9 20 Davis Nicole 17
5 36:47.3 11:50.5 184 Halstrick Ellie 10
6 39:12.8 12:37.3 122 Mullen Kelly 16
7 39:34.3 12:44.2 121 Crews Liz 19
8 41:54.5 13:29.3 88 Huber Alexis 8
9 45:19.0 14:35.2 85 Fetterolf Avery 8

Division: 19 and under M


Place Time Pace Bib# Name/City Age
1 24:59.9 8:02.8 168 Medel Vincente 17
2 25:05.9 8:04.7 183 Pott Baker 9
3 25:34.6 8:14.0 145 Gross Josh 12
4 25:56.3 8:20.9 196 Swartz Jackson 12
5 26:10.5 8:25.5 146 Gross Aaron 9
6 28:07.6 9:03.2 112 Kruger Nathaniel 17
7 37:19.8 12:00.9 185 Halstrick Charlie 8
8 37:35.6 12:06.0 65 Harnishfeger Ryan 11
9 44:54.0 14:27.1 86 Fetterolf Aiden 11